Zgodnie z Uchwałą nr 1 XIV Zjazdu Chorągwi Lubelskiej ZHP z dnia 24 listopada 2018 r. w sprawie 100. rocznicy utworzenia Chorągwi Lubelskich, Zjazd zobowiązał władze Chorągwi do przeprowadzenia kampanii bohater, a wszystkie środowiska do aktywnego włączenia się w jej realizację. Jednak są to tylko suche ustalenia z dokumentu Zjazdowego, bo kampania i tenże bohater ma być sposobnością dla całej Chorągwi do braterskiego działania i posiadania wspólnego mianownika. Tożsamy bohater ma nam pomóc w budowaniu jedności, wyznaczać nasz wspólny horyzont oraz pogłębiać tożsamość i dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
Propozycja programowa, którą oddajemy w Wasze ręce, jest początkiem naszej wspólnej drogi. Będziemy poznawać naszego bohatera, a także wartości, które się z nim wiążą. Po jej zakończeniu zdecydujemy, czy razem podołamy obowiązkowi, jakim jest posiadanie jednego, ale zbiorowego bohatera. Jest to zobowiązanie nie tylko na rok, a na lata.
Polscy Lotnicy, to bohater, którego wybraliśmy z wielu propozycji. Jest to propozycja dająca szansę na wyróżnienie każdego środowiska i każdego miejsca. Jest to bohater, który daje szeroki wachlarz możliwości pracy każdej grupie wiekowej i na każdym szczeblu. Od zucha po instruktora, poprzez gromady i drużyny, po całą chorągiew.
Pozytywne zakończenie Kampanii Bohater i zdobycie przez Chorągiew Lubelską ZHP imienia Polskich Lotników określają poniższe wymagania:
- drużyny przeprowadzą co najmniej dwie zbiórki/przedsięwzięcia tematyczne do końca grudnia 2020 r. z możliwością wykorzystania materiałów opracowanych przez instruktorów chorągwi, opublikowanych jako propozycja programowa. Z przeprowadzonych zbiórek należy złożyć raport za pośrednictwem formularza dostępnego poniżej;
- hufce zorganizują co najmniej jedno wydarzenie tematyczne skierowane do kadry hufca lub do całej jego społeczności;
- Komenda Chorągwi zorganizuje konferencję dotyczącą możliwości pracy z bohaterem i specjalnościami harcerskimi nawiązującymi do zdobywanego imienia Polskich Lotników.
Weryfikację realizacji powyższych wymagań przeprowadzi Kapituła Kampanii Bohater Chorągwi Lubelskiej ZHP na podstawie sprawozdań Komend Hufców z przeprowadzonych działań do dnia 15 marca 2021 r.
Tylko nieznane przeraża człowieka. Ale dla tego kto mu stawia czoło, ono już nie jest nieznane.
Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry
Wiele można pisać i mówić, teraz czas na działanie, które ma na celu poznanie naszego bohatera. Drodzy drużynowi i instruktorzy, przekonajcie się na własnej skórze i zapoznajcie się z wachlarzem możliwości, które daje ów bohater.
Droga Drużynowo, drogi Drużynowy, zabierz swoich podopiecznych w przygodę, jaką może stać się odkrywanie nieznanego dziedzictwa, ale i współczesnych elementów związanych z Polskimi Lotnikami na terenie Waszego działania. Tylko poprzez świadome działanie zdecydujmy o losach wybranego bohatera, jakim są Polscy Lotnicy! Mamy nadzieję, że podstawowe jednostki organizacyjne, realizując propozycje, same przekonają się, ile wspólnych mianowników mogą znaleźć na terenie swojego działania związanych z bohaterem, którego imię zdobywamy.
Drodzy Instruktorzy, dajcie z siebie wszystko, aby ta kampania była widoczna w Waszych środowiskach. To na Waszych ramionach spoczywa sukces jej promocji i zachęcenie młodzieży do zapoznania się z treścią propozycji. Niech trud, jaki do tej pory w nią włożyliśmy, nie pójdzie na marne! Zuchy, harcerze i wędrownicy liczą, że damy im narzędzia do realizacji metody harcerskiej, które zarazem zbudują wspólną więź od północy po południe, od wschodu do zachodu naszej chorągwi. Dajmy tej idei szansę!
Dzięki propozycji programowej, która została przygotowana przez ekspertów historii polskiego lotnictwa oraz metodyków harcerskich, odkryjecie wiele powiązań z bohaterami, którzy umiłowali lotnictwo, tak charakterystyczne niegdyś oraz współcześnie dla naszego województwa.
hm. Tomasz Sych – Komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP
hm. Ilona Bachanek-Matusiewicz – Z-ca Komendanta Chorągwi Lubelskiej ds. Programu i Pracy z Kadrą
Materiał opracowany przez
Hufiec ZHP Biała Podlaska
pobierz
ur. 24 października 1901 r. w Lublinie, zm. 21 marca 1931 w Warszawie
ur. 13 kwietnia 1920 r. w Stanisławowie, zm. 17 lutego 1989 r. w Lublinie
ur. 21 czerwca 1918 r., Serebryszcze, zm. 1 lipca 1944 r., w rejonie Le Bois Carre k. Beauvilliers
ur. 22 maja 1911 w Rożdżałowie, zg. 11 sierpnia 1940, w walkach nad kanałem La Manche
ur. 28 stycznia 1894 r. w Januszkowie, zg. 9 maja 1944 r. w Lublinie
ur. 16 września 1895 r. w Święcianach, zm. 11 września 1932 r. w Cierlicko (Czechy)
ur. 1 kwietnia 1901 r. w Warszawie, zm. 11 września 1932 r. w Cierlicko (Czechy)
ur. 28 lutego 1920 r. w Warszawa, zm. 16 listopada 2014 r. w Warszawie
ur. 18 września 1923 r. we wsi Susk w powiecie sierpeckim
ur. 26 września 1982 r. w Puławach
Druhno Drużynowa,
Druhu Drużynowy
Podziel się z nami opinią z realizacji propozycji programowej. Za pomocą poniższego formularza opisz działania jakie zostały przeprowadzone w Twojej gromadzie/drużynie. Możesz przesłać nam zdjęcia z prowadzonych zajęć, możesz też przesłać konspekt zajęć, materiały z jakich korzystaliście.
Twoja opinia pomoże nam podsumować realizację kampanii a w przyszłości przygotowywać kolejne ciekawe i interesujące propozycje dla gromad i drużyn.
- hm. Wojciech Miazga
- hm. Joanna Godziszewska
- phm. Małgorzata Wyrostek
Zespół Ekspercki ds. Kampanii Bohater w składzie:
- pwd. Jacek Zagożdżon
- hm. Stanisław Dąbrowski
- pwd. Agnieszka Lubaszewska
- hm. Diana Madejska-Chuchała
- hm. Wojciech Miazga
- pwd. Emilia Dziechciarz
- phm. Małgorzata Wyrostek
- phm. Adrian Wachowski
- phm. Sylwia Mazurkiewicz
Referat Harcerski Chorągwi Lubelskiej ZHP w składzie:
- hm. Wojciech Miazga
- phm. Katarzyna Jachymek
- pwd. Róża Słowikowska
- pwd. Mateusz Sergiel