Wyjazd na Litwę

UDOSTĘPNIJ
/
279

W dniach 19-25.05.2024r. Komendant Hufca Hrubieszów pwd. Andrzej Rosiński wraz z dh Markiem Chmielowcem z 3 Gromady Zuchowej im. Marii Konopnickiej z Uchań przebywali na Litwie jako wolontariusze Stowarzyszenia Odra – Niemen biorąc udział w ekshumacjach prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Było to okazja do spotkania się w Wilnie z phm. Arturem Kołoszewskim –  Instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Beatą Zarumną – Wicedyrektor Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, gdzie działają 8 SDH „Zodiak” im. W. Korkucia, 7 SDH „Step” im. E. Siemaszki, gromady „Roszpunki” i „Tarzani”. Podczas spotkania omówiono nasze wspólne plany w ramach wzajemnej współpracy. Wstępnie ustalono, iż do pierwszego spotkania w Polsce dojdzie jeszcze w tym roku. Po spotkaniach pozostawiliśmy prezenty promocyjne przekazane przez Komendanta Chorągwi Lubelskiej, a także instytucje, na terenie których działa harcerstwo Hufca Hrubieszów tj. Miasto Hrubieszów, Starostwo Powiatowe Hrubieszów, Gmina Uchanie, oraz Gmina Horodło.

Po spotkaniu udaliśmy się na cmentarz na Rossie, aby zapalić znicze w Mauzoleum Matki i Serca Syna, grobie Władysława Korkucia – harcerza, żołnierza AK, zesłańca, harcerza Włodzimierza Sazonowa, który zginął z rąk wroga w 1939 roku oraz na grobie Żołnierzy Samoobrony Wileńskiej z Oddziału „Komara”, por. Stanisława Stankiewicza, którzy zginęli w lutym 1945 roku. Ponadto odwiedziliśmy polskie kwatery wojenne na Antokolu, Ponarach oraz w Trokach. Bardzo dziękujemy za pomoc Panu Eugeniuszowi Gosiewskiemu ze Stowarzyszenia Odra – Niemen.

Tekst: pwd. Andrzej Rosiński