Druh Zdzisław Łoziński odszedł na Wieczną Wartę

1.54K

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 20 marca 2020 r. w wieku 93 odszedł na Wieczną Wartę Druh Zdzisław Łoziński HR ps. Dzidek Przewodniczący Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Członek Kręgu Instruktorów i Seniorów „Szaniec” ZHP.

Urodzony 16 kwietnia 1927 roku. Do ZHP wstąpił w 1936 r. XXII LDH przy SP na Dziesiątej w Lublinie. Szaroszeregowiec II Drużyny Grup Szturmowych Wiesława Krawczyka „Witolda” (1941-1943); w X 1943 odkomenderowany do II drużyny, III plutonu AK; czł. kompanii harcerskiej AK „Alberta” i „Rysia” (1944). Uczestnik Akcji „Burza”. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP z Rozetą-Mieczami.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Pogrzeb odbędzie się 26 marca 2020 roku o godzinie 9:00 w Lublinie
na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Lipowej

Mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński – przewodniczacy Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów (2011-2020) był inicjatorem i wykonawcą umieszczenia w dwóch kościołach lubelskich tablic upamiętniających harcerzy i żołnierzy AK poległych w II wojnie światowej (Kościół Garnizonowy i Bazylika 00. Dominikanów); umieszczenia tablicy pamiątkowej w ostatniej siedzibie sztabu AK (przy ul. Górnej 4 w Lublinie); projektantem i koordynatorem wystawienia przy Zespole Szkół Nr 8 w Lublinie pomnika „Szare Szeregi Są Wśród Nas”; inicjatorem ponownego nawiązania i pogłębienia współpracy harcerzy Hufca Lublin ZHP z Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Szarych Szeregów; zmobilizował harcerzy Hufca Lublin do opieki nad miejscami pamięci narodowej oraz grobami pomordowanych komendantów i harcerzy Szarych Szeregów na lubelskich cmentarzach; na Dzień Zaduszny organizował grupy harcerzy do porządkowania kwater Szarych Szeregów i Ściany Pamięci na lubelskich cmentarzach, palenia zniczy, składania kwiatów i pełnienia wart honorowych; sprawował pieczę nad pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanie przez hitlerowców na ul. Piłsudskiego 28.01.1944 r. w publicznej egzekucji 30 więźniów Zamku Lubelskiego (w tym kilku harcerzy) na oczach młodzieży szkół lubelskich zmuszonych do oglądania tego wstrząsającego mordu dokonanego w celu odstraszenia od działalności konspiracyjnej; współpracował przy organizowaniu uroczystości rocznicowych obrony Lublina – miejsca walk z niemieckim agresorem Ochotniczej Kompanii Harcerskiej we wrześniu 1939 r. Organizował przy pomniku harcerskie służby porządkowo – sanitarne i warty honorowe. W rocznice powstania Polskiego Państwa Podziemnego i powołania Szarych Szeregów inicjował w szkołach im. Szarych Szeregów uroczyste spotkania członków Stowarzyszenia z uczniami, wychowawcami i rodzicami, na których wygłaszał gawędy o walkach z niemieckim i sowieckim okupantem i udziale w nich Szarych Szeregów. Od 1990 r. współpracował z Komendą Hufca oraz Kręgiem Instruktorów i Seniorów im. A. Kamińskiego w Lublinie. Był inicjatorem uhonorowania Hufca Lublin ZHP godłem Szarych Szeregów i statuetką Małego Powstańca z przesłaniem do młodzieży, a wyróżniających się harcerzy i instruktorów Odznaką Honorową „Więź Pokoleń”. Zainicjował utworzenie stałej Izby Pamięci Szarych Szeregów przy Zespole Szkół nr 8 w Lublinie im. Aleksandra Kamińskiego i Szarych Szeregów poprzez dostarczenie eksponatów (dokumenty, zdjęcia, militaria i inne pamiątki). Zebrał materiały ikonograficzne do książki „Harcerze Szarych Szeregów na Lubelszczyźnie 1939-1950″ wydanej pod redakcją dha L. Guza (2007 r.), jak również materiały źródłowe do „Słownika biograficznego harcerzy Lubelszczyzny w II wojnie światowej” autorstwa S. J. Dąbrowskiego (2015 r.). Współpracował z 4 szkołami z terenu Województwa Lubelskiego noszącymi imię Szarych Szeregów, biorąc udział w uroczystościach szkolnych, wyróżniając na zakończenie roku szkolnego najlepszych uczniów dyplomami, a najlepszego ucznia szkoły statuetką „Małego Powstańca”.