Start Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej

Specjalności harcerskie
drogą do zdrowego trybu życia
i aktywności fizycznej

Zadanie „Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej” realizowane jest w ramach programu „Program Wsparcia Edukacji” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki komunikatem z dnia 11 lipca 2022 roku o ustanowieniu w trybie art. 90w ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty programu pn. „Program Wsparcia Edukacji” zgodnie z umową nr MEiN/2022/DPI/2616 zawartą dnia 20 października 2022 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki a Chorągwią Lubelską ZHP. Wartość dofinansowania 100 000,00 zł, łączna wartość zadania 116 824,00 zł. Zadanie realizowane jest od 20 października 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

W ramach realizacji zadania zostaną zrealizowane dwie ścieżki specjalności: wodna i lotnicza. Oferta skierowana jest do grupy 200 uczniów z terenu Województwa Lubelskiego w wieku 7 – 19 lat. Zaplanowano 60 godzin szkoleń, w tym 40 godzin szkolenia praktycznego. W ramach każdej ze ścieżek zostanie powołanych 5 grup składających się z 15 – 20 osób, razem 10 grup.

Specjalność wodna

W ramach realizacji Specjalności wodnej zostaną przeprowadzone następujące zajęcia:

W-I - Poznajemy żeglarstwo

w ramach tego modułu uczestnicy poznają zarys historyczny żeglarstwa, poznają przykładowe okręty, statki, jachty. Zapoznają się z zasadami etyki i etykiety żeglarskiej. Poznają budowę statków. Zostanie im przybliżona tematyka żeglowania, aerodynamiki. W trakcie zajęć uczestnicy będą poznawali szanty, węzły. W trakcie zajęć będą przeprowadzane Quizy. Zajęcia zaplanowane są na 2 godziny.

W-II - Poznajemy kajakarstwo

w ramach tego modułu uczestnicy poznają zarys historyczny tej dyscypliny, poznają rodzaje kajaków, zasady bezpieczeństwa. Dowiedzą się jak oznacza się szlaki śródlądowe, koryta rzek, śluz, jazów. Nauczą się czytana map, wyznaczania tras. Poznają podstawowe informacje o budowlach hydrotechnicznych. Zajęcia zaplanowane są na 2 godziny.

W-III - Bezpieczeństwo na wodzie

ten moduł zostanie przeprowadzony na basenie krytym. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak bezpiecznie wypadać z kajaka, jak wchodzić do kajaka na wodzie, jak używać kajaka jako boi ratunkowej. Poznają zasady pływania w kajaku, poznają zasady bezpieczeństwa, znaki i sygnały. Zajęcia zaplanowane są na 2 godziny.

W-IV - Wyjazd edukacyjny do Trójmiasta

trzydniowa wycieczka do trójmiasta, dla ograniczonej liczby uczestników (50 osób). Uczestnicy zwiedzą Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, port morski, jacht s/y Zawisza Czarny, wezmą udział w zajęciach muzealnych i tematycznych. Udział w tym module będzie wiązał się do dodatkową odpłatnością uczestnika.

Specjalność lotnicza

W ramach realizacji Specjalności lotniczej zostaną przeprowadzone następujące zajęcia:

L-I - Czym jest modelarstwo

podczas zajęć uczestnicy zostaną wprowadzeni do tematyki lotniczej. Poznają zasady budowy modeli kartonowych. Zbudują model tekturowy. Zajęcia zaplanowane są na 2 godziny.

L-II - Dlaczego samolot lata - budowa szybowca piankowego i F1

podczas zajęć uczestnicy nauczą się korzystania z narzędzi warsztatowych. Poznają budowę szybowca piankowego i będą kleili model piankowy. Nauczą się podstaw konstrukcyjnych modeli, poznają zasady przenoszenia sił. Dowiedzą się jak łączyć różne materiały. Będą pracowali w grupach. Zajęcia zaplanowane są na 2 godziny.

L-III - Praktyczna budowa modelu szybowca F1

uczestnicy poznają zasady aerodynamiki w modelarstwie. Zbudują szybowiec klasy F1H na zawody. Podsumują zdobytą wiedzę. Zajęcia zaplanowane są na 2 godziny.

L-IV - Zawody Modeli Szybowców Halowych F1N

podsumowaniem tej ścieżki będą zawody halowe. Wezmą w nich udział uczestnicy zajęć. Zawody będą ocenianie przez uprawnionych sędziów zgodnie z regulaminem. Zwycięscy otrzymają nagrody.