30 lat Stowarzyszenia Szarych Szeregów

W dniu 10.12.1990 r. byli członkowie Szarych Szeregów powołali do życia Stowarzyszenie Szarych Szeregów. Od tamtej chwili przestało istnieć Środowisko Harcerzy Szarych Szeregów, a powstał Oddział Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Lublinie. Z okazji Jubileuszu Zarząd Oddziału postawił cokół pod obeliskiem „Szare Szeregi są wśród nas” znajdującym się przed budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 39 im. Szarych Szeregów w Zemborzycach upamiętniający Harcerzy Szarych Szeregów, Żołnierzy Armii Krajowej, członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Ze względu na ograniczenia kontaktów międzyludzkich spowodowane pandemią, oficjalne uroczystości jubileuszowe, jak i odsłonięcie nowego pomnika zostały przesunięte na czas umożliwiający ich realizację.

W najnowszym numerze Materiałów historycznych Stowarzyszenia Szarych Szeregów Nr 110, Warszawa 2020, na stronach 73-84 ukazał się artykuł przewodniczącego Zespołu Historycznego Lubelskiej Chorągwi ZHP dha hm. Stanisława Dąbrowskiego pt. Historia Lubelskich Szarych Szeregów. Cała treść artykułu, poszerzona o najnowsze wydarzenia została umieszczona w Zeszycie Historycznym  Nr 46 dostępnym w materiałach Zespołu Historycznego

W tym samym numerze Materiałów… na str. 105-106 ukazała się recenzja najnowszego wydawnictwa Chorągwi i Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Lublinie, książki Komendanci i wizytatorzy Lubelskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego „Ul Zboże” Szarych Szeregów 1939-1944, którą zamieszczamy poniżej:

KOMENDANCI I WIZYTATORZY

Pełny tytuł opracowania roli, znaczenia, zmagań, wysiłku, ale i sukcesu, trwania, służby i walki oraz poświęcenia brzmi następująco: Komendanci i wizytatorzy Lubelskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego – „Ul Zboże” Szarych Szeregów 1939-1944. Lublin 2020. Książka zawiera tylko dwa rozdziały: Komendanci str. 11/34 oraz Wizytatorzy str. 37/73. Każdy przedstawiony biogram jest jednocześnie ilustrowany legitymacyjną fotografią omawianego bohatera wojennych wydarzeń. Dla uzasadnienia tak przedstawionej historii, służby wojennych harcerzy z Lublina przytacza fragment wstępu ze str. 8:

„ (…) Komendanci Lubelskiej Chorągwi Harcerzy Szarych Szeregów i wizytatorzy „Ula Zboże” z narażeniem własnego życia i jego kosztem, służyli harcerstwu i jego ideałom, dźwigając na sobie ciężar odpowiedzialności za życie podległych harcerzy oraz ich samych, a także własnych rodzin. Dlatego pamięć o nich to obowiązek kolejnych harcerskich pokoleń, który autorzy i wydawcy spełniają tą publikacją”.

Nie zapominajmy, że w Lublinie był groźny i znany obóz koncentracyjny Majdanek, w którym życie odebrano także harcerzom, tam właśnie został zakatowany brat ks. Ignacego Skorupki – Kazimierz ps. „Dziad” – zmarł 24 grudnia 1943 roku. Z radością wyczytałem nazwisko znanego wszystkim wizytatora Jerzego Jabrzemskiego (str. 67/68) pierwszego redaktora „Materiałów Historycznych…” oraz wielu opracowań z historii Szarych Szeregów. To opracowanie historii i losów wojennych jest bardzo oryginalne, potrzebne i udane. Autorem opracowania całości jest hm. Stanisław Jan Dąbrowski przewodniczący Zarządu Oddziału w Lublinie oraz Komisji Historycznej Lubelskiej Chorągwi ZHP.

Brawo Druhu!!!

Komendanci i wizytatorzy Lubelskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego — „Ul Zboże” Szarych Szeregów 1939-1944
Tadeusz Eugeniusz Kozłowski X 1939-23 IX 1941
Kazimierz Tomiłło V— X 1942