16. Zjazd Chorągwi Lubelskiej ZHP zwołany

Komenda Chorągwi Lubelskiej ZHP, działając na podstawie § 56 ust. 4 Statutu ZHP zwołała na dzień 26 listopada 2022 r. 16. Zjazd Chorągwi Lubelskiej ZHP im. Lotników Polskich.

Zjazd chorągwi jest najwyższą władzą chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, zwoływany jest co cztery lata przez komendę chorągwi.

Zjazd zwykły chorągwi:

• decyduje o najważniejszych sprawach chorągwi,
  • przyjmuje strategię rozwoju chorągwi,
  • rozpatruje i zatwierdza sprawozdania wszystkich władz chorągwi za okres od ostatniego zjazdu zwykłego,
  • rozpatruje opinię komisji rewizyjnej chorągwi i Głównej Kwatery ZHP w sprawie działalności komendy chorągwi od ostatniego zjazdu zwykłego chorągwi i na wniosek komisji rewizyjnej chorągwi podejmuje uchwałę w przedmiocie absolutorium dla poszczególnych członków komendy chorągwi za okres pomiędzy zjazdami zwykłymi chorągwi;
  • wybiera komendanta chorągwi i, na jego wniosek, określa liczebność i wybiera pozostałych członków komendy chorągwi, w tym co najmniej 1 zastępcę komendanta chorągwi i skarbnika chorągwi,
  • określa liczebność i wybiera radę chorągwi, komisję rewizyjną chorągwi i sąd harcerski chorągwi,
  • decyduje w innych sprawach zastrzeżonych dla zjazdu chorągwi lub przekazanych przez Zjazd ZHP.

W zjeździe chorągwi biorą udział z głosem decydującym delegaci wybrani przez zjazdy hufców, komendanci hufców, członkowie komendy chorągwi. Członkowie pozostałych ustępujących władz chorągwi biorą udział w zjeździe chorągwi z głosem doradczym. Delegaci na zjazd chorągwi, wybrani przez zjazdy hufców, zachowują ważność mandatów do czasu zwołania następnego zjazdu zwykłego, mając prawo udziału z głosem decydującym w zjazdach nadzwyczajnych chorągwi zwoływanych w trakcie kadencji.

Ostatni zjazd zwykły Chorągwi Lubelskiej ZHP odbył się 24 listopada 2018 roku.

Uchwała nr 70/XIV/2022 Komendy Chorągwi Lubelskiej ZHP z dnia 30 czerwca 2022 r. w sprawie zwołania 16. Zjazdu Chorągwi Lubelskiej ZHP