81. rocznica obrony Lublina

Komendant chorągwi hm. Tomasz Sych i zastępca komendanta chorągwi hm. Edward Nakonieczny w imieniu lubelskich harcerzy i stowarzyszenia Szarych Szeregów złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Obrońców Lublina 1939 r. upamiętniając w ten sposób 81. rocznicę obrony Lublina. Obchody rocznicowe zorganizował lubelski Zespół Szkół Elektronicznych, którego patronem są właśnie obrońcy Lublina. Pomnik przy ul. Tomasza Zana w Lublinie stoi w miejscu prowizorycznego cmentarza ofiar wojny obronnej 1939 r. Został odsłonięty 21 września 1987 r. przez przewodniczącego Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego Jana Dobraczyńskiego. Autorem monumentu jest Jerzy Kierski.

***
Kampania wrześniowa 1939 r. dotarła do Lublina 16 września. Wówczas w potyczce pod Konopnicą oddział zwiadowczy pod dowództwem mjr. Dudzińskiego zaskoczył rozpoznawczy oddział niemieckich cyklistów, zmuszając ich do odwrotu i biorąc trzech jeńców. Wojska niemieckie napotkawszy zaciekły opór na przedmieściach miasta, rozpoczęły jego ostrzał artyleryjski połączony z nalotami lotniczymi. Walki trwały do nocy, kiedy ze względu na miażdżącą przewagę wroga, oddziały obrońców Lublina musiały się wycofać. Niemcy wkroczyli do miasta rankiem 18 września. Rozpoczęła się okupacja Lublina.

foto.: phm. Andrzej BIS