Informacja ws. COVID-19: Wstrzymanie śródrocznej działalności harcerskiej do 31 marca 2020 r.

Ze względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce w związku z występowaniem COVID-19, w świetle dzisiejszej decyzji Rady Ministrów Główna Kwatera ZHP zawiesza wszelkie działania harcerskie prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego do dnia 31 marca 2020 roku.

Zawieszenie działań śródrocznych dotyczy w szczególności zbiórek zastępów i drużyn. Odwołać lub przełożyć należy także biwaki, zloty, konferencje i inne spotkania konsultacyjne zaplanowane do końca marca.

Zachęcam zastępowych i drużynowych do pozostania w kontakcie ze swoimi zastępami i drużynami za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz do przekazania zuchom, harcerzom, wędrownikom i instruktorom informacji na temat istoty dbania o zdrowie i higienę w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się przypadkami koronawirusa.

Drużynowi i komendanci hufców powinni pozostawać w bieżącym kontakcie z dyrektorami placówek oświatowych i instytucji, w których zwykle odbywają się zbiórki drużyn i podporządkować się wszelkim decyzjom dotyczącym zawieszenia zajęć pozalekcyjnych.

Zalecam, aby komendy hufców pozostawały w kontakcie z władzami samorządowymi w zakresie realizacji zarządzeń władz publicznych na terenie poszczególnych powiatów i gmin.

W przypadku organizowania spotkań niezbędnych dla zapewnienia ciągłości działania hufców proszę o zadbanie o czystość biur i zachowanie zasad higieny. Przypominam, że odprawy i spotkania zespołów, które mogą odbyć się za pośrednictwem środków komunikacji zdalnej (on-line), powinny odbyć się w takiej formie.

Na dziś podejmowanie decyzji dotyczących wstrzymania organizacji Harcerskiej Akcji Letniej jest przedwczesne.

Przypominamy, że aktualne informacje i zalecenia władz państwowych publikowane są na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus/

Proszę o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku w podejmowanych decyzjach i działaniach, a w przypadkach wątpliwości proszę o kontakt z Komendą Chorągwi Lubelskiej ZHP pod numerem tel. 578 574 060.

hm. Tomasz Sych
Komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP