100. rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego

26 listopada obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin hm. Ryszarda Kaczorowskiego – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W Lublinie uroczystości związane z tą rocznicą odbyły się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w sali noszącej imię Ryszarda Kaczorowskiego. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty ku czci pamięci ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, a także wzięli udział w prezentacji pamiątek przekazanych z prywatnego gabinetu Prezydenta w Londynie.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 w Białymstoku. W wieku 14 lat wstąpił do harcerstwa. Po zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. W 1967 roku został Przewodniczącym ZHP poza Granicami Kraju i funkcję tę pełnił do roku 1988. W 1989 roku objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. 20 grudnia 1990 zakończył działanie swojego urzędu oraz rządu na emigracji i cztery dni później przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Harcerstwo towarzyszyło druhowi Ryszardowi przez całe życie. Harcerzem pozostał do dnia tragicznej śmierci w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Miał 91 lat.

Foto PAP, Lubelski Urząd Wojewódzki