Betlejemskie Światło Pokoju na Lubelszczyźnie

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Więcej o idei i o tegorocznym haśle BŚP „Światło, które łączy” można przeczytać tu.

Lubelscy harcerze w najbliższych dniach będą przekazywać Betlejemskie Światło Pokoju w swoich gminach i miastach. Poniżej prezentujemy listę tych miejsc.

Poniedziałek 17 grudnia 2018 r.

Biłgoraj 10:00 – przekazanie Światła burmistrzowi miasta

Wtorek 18 grudnia 2018 r.

Chełm Szkoła Podstawowa Nr 11
Chełm Parafia św Rodziny
Dubienka 10:00 – Urzędzie Gminy i w Szkoła Podstawowa w Dubience
Biłgoraj 11:40 – przekazanie Światła staroście, wójtowi, komendantowi straży pożarnej, komendantowi policji
Chełm 12:00 – Starostwo Powiatowe w Chełmie
Lublin 18:30 – Przed Trybunałem Koronnym

Środa 19 grudnia 2018 r.

Zamość 11:00 – Kościół Św. Katarzyny w Zamościu – msza i przekazanie Światła
Dęblin 15:30 – Wigilia Miejska pod Urzędem Miasta w Dęblinie
Chełm 18:00 – Bazylika NMP

Czwartek 20 grudnia 2018 r.

Chełm Parafia Chrystusa Odkupiciela
Bełżyce 6:00 – kościół parafialny
Poniatowa 6:00 – kościół parafialny
Hrubieszów 16:00 – Rynek przy Stajence
Biłgoraj 17:00 – Sanktuarium św. Marii Magdaleny – msza i przekazanie Światła
Świdnik 18:00 – Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku – link do wydarzenia

Piątek 21 grudnia 2018 r.

Ryki 10:00 – Starostwo Powiatowe w Rykach

Sobota 22 grudnia 2018 r.

Chełm Plac Łuczkowskiego Wigilii wszystkich chełmian
Biała Podlaska 12:00 – Plac Wolności
Łuków 16:00 – Placu Solidarności i Wolności
Radzyń Podlaski 18:00 – Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Niedziela 23 grudnia 2018 r.

Biłgoraj 9:30 – kościół WNMP – msza i przekazanie Światła
Radzyń Podlaski 11:00 – Parafia Trójcy Świętej
Stężyca 11:30 – kościół św. Biskupa Marcina
Puławy 15:00 – Plac Chopina przy Urzędzie Miasta