Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej – specjalność lotnicza

Chorągiew Lubelska ZHP realizuje projekt „Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej” finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z „Programu Wsparcia Edukacji”.

W ramach realizacji projektu odbyło się 15 zajęć, w trakcie których uczestnicy zostali wprowadzeni do tematyki modelarskiej i lotniczej. Poznali zasady budowy modeli kartonowych, szybowców piankowych. Nauczyli się podstaw konstrukcyjnych modeli, poznają zasady przenoszenia sił. Uczestnicy samodzielnie wykonali modele kartonowe i piankowe. Zajęcia przygotowane były w taki sposób, aby uczestnicy poznali jak najwięcej zasad, którymi rządzi się lotnictwo. Zajęcia prowadzili pwd. Jacek Zagożdżon – kierownik działu Historii Lotnictwa i Edukacji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, komendant Hufca ZHP Ryki oraz phm. Małgorzata Gudek – zastępczyni komendanta Chorągwi Lubelskiej ZHP do spraw metodyczno – programowych.

Podsumowaniem zajęć lotniczych były Chorągwiane Zawody Modeli Szybowców Halowych F1N, które odbyły się 3 grudnia 2022 w Szkole Podstawowej w Jakubowicach Konińskich. Zawodom sędziował Piotr Józefacki – pilot Aeroklubu Lubelskiego Sekcji Modelarskiej RadawiecRC, który zaprezentował także swoje modele samolotów i opowiedział o pracy pilota i modelarza.

W zajęciach modelarskich wzięło udział ponad 100 zuchów i harcerzy, z których 40 wystartowała w zawodach.