Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej – specjalność wodna

Chorągiew Lubelska ZHP realizuje projekt „Specjalności harcerskie drogą do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej” finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z „Programu Wsparcia Edukacji”.

W ramach realizacji projektu odbyło się 15 zajęć, w trakcie których uczestnicy zostali wprowadzeni do tematyki żeglarskiej i kajakarskiej.

Podczas zajęć “Poznajemy żeglarstwo” harcerze poznali podstawowe elementy budowy jachtu żaglowego, jego wyposażenie i nazewnictwo. Mieli okazję do otaklowania sportowej żaglówki i sprawdzenia swoich umiejętności sterowania, balastowania i wybierania żagli. Ponadto dowiedzieli się co znaczą żeglarskie terminy w popularnych szantach śpiewanych przy ognisku, nauczyli się wiązać węzeł knagowy oraz prawidłowo składać żagle. Na koniec wspólnie wykonali tablicę z podstawowymi węzłami żeglarskimi.

Zajęcia „Poznajemy kajakarstwo” przybliżyły uczestnikom tą dziedzinę sportu. Harcerze poznali zarys historyczny tej dyscypliny, dowiedzieli się jakie występują rodzaje kajaków. Nabyli umiejętność czytania map, poznali zasady oznaczania szlaków śródlądowych, wyznaczali trasy spływów kajakowych.

W trakcie praktycznych zajęć na basenie „Bezpieczeństwo na wodzie” uczestnicy poznali zasady bezpiecznego pływania w kajaku, dowiedzieli się jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Harcerze nabywali umiejętność wchodzenia do kajaku na wodzie, poznali sposoby wykorzystania kajaku jako boi ratunkowej.

Zajęcia prowadziła kadra Zespołu Wychowania Wodnego Chorągwi Lubelskiej ZHP.

W ramach projektu uczestnicy wybrali się na trzydniowy wyjazd edukacyjny do Trójmiasta. W dniach 18 – 20 listopada harcerze odwiedzili Toruń, gdzie dowiedzieli się o żeglarskiej i morskiej historii miasta. W Gdańsku zwiedzili Stare Miasto, Muzeum Historii II Wojny światowej, Ośrodek Kultury Morskiej. Poznali historię gdańskiego przemysłu stoczniowego. W Gdyni uczestnicy weszli pod pokład ORP Błyskawicy, zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej i Akwarium Gdyńskie.