Żwirki i Wigury start do wieczności

Reprezentacja Chorągwi Lubelskiej ZHP im. Lotników Polskich na czele z komendantem chorągwi hm. Tomaszem Sychem wzięła udział w obchodach rocznicy katastrofy lotniczej kpt. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury. 11 września br. minęło dokładnie 90. lat od tego tragicznego wydarzenia.

Na miejscu zwanym „Żwirkowisko” w Cierlicku Górnym na Zaolziu spotkali się Polacy i Czesi, aby uczcić pamięć asów przestworzy, niezapomnianych zwycięzców Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych „Challenge” w Berlinie w sierpniu 1932 roku.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji poległych w kościele pw. Św. Wawrzyńca. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz polskich i czeskich, członkowie organizacji i stowarzyszeń lotniczych oraz harcerze z obu krajów udali się na miejsce katastrofy, aby oddać hołd tragicznie zmarłym lotnikom. Ostatnim punktem obchodów było otwarcie wystawy w Domu Polskim Żwirka i Wigury w Cierlicku pt. „Żwirki i Wigury start do wieczności” przygotowanej przez pracowników Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Rada Chorągwi Lubelskiej im. Lotników Polskich ustanowiła rok harcerski rokiem Żwirka i Wigury. Udział w uroczystościach w Cierlicu stał się niejako inauguracją działań, które w ciągu najbliższych miesięcy będą podejmowane w drużynach, szczepach, hufcach i chorągwi.

Udział w Żwirkowisku wpisze się na stałe w kalendarz chorągwianych wydarzeń.

Zdjęcia: Sława Bilska, Dorota Woźniak, Jacek Zagożdżon
Tekst: Dorota Woźniak