Na wieczną wartę odszedł phm. Franciszek Pawłowski

Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi.
Są słowa, które zawsze wywoływać będą morze łez.
I są takie osoby, na których myśl zawsze zasypie nas lawina wspomnień.
I Ty byłeś taką osobą Druhu Franiu.
Pomocny, towarzyski, rzeczowy, skrupulatny – po prostu perfekcjonista.
I ten twój uśmiech z pytaniem – druhu może trzeba pomóc?
W Twoich rękach wszystko było proste.
Zabrakło nam Ciebie z dnia na dzień. Jeden moment, tylko jedna chwila
i … zostało tylko wspomnienie…

Jeżeli powiem, że żegnamy Druha podharcmistrza Franciszka Pawłowskiego – wieloletniego członka XI Żeglarskiej DH im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” prowadzonej przez słynną w polskim środowisku harcerskich wodniaków parę małżeńską hm.hm. Halinę i Wojciecha Brzechowskich, przy Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku Fabrycznym (1957-1990), członka Kręgu Instruktorów i Seniorów SZANIEC im. Aleksandra Kamińskiego i wieloletniego prezesa Klubu Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju przy tejże fabryce – może to zabrzmieć sztucznie i zbyt oficjalnie.

Powiem więc – zebraliśmy się, aby pożegnać i odprowadzić na miejsce wiecznego spoczynku – DRUHA FRANIA, naszego przyjaciela.

Franio zawsze był osobą pełną życia, radości, ciepła, miłości. Zawsze życzliwy, zawsze pogodny, zawsze potrafiący się wsłuchać w cudze problemy. Niejednokrotnie podawał swą pomocną dłoń każdemu, kto tylko pomocy potrzebował.

Miał wiele pasji i potrafił się nimi dzielić z innymi.

Dh phm. Franciszek Pawłowski urodził się 2 września 1931 r. w Toruniu. 20 lutego 1945 r. wstąpił w szeregi DH im. Tadeusza Kościuszki, a następnie DH im. Antoniego Abrahama w rodzinnym mieście (1946-48). Był współzałożycielem Klubu Jachtowego „Zjawa” przy XI Kraśnickiej Żeglarskiej DH (1964-2000). W latach 1994-2016 był członkiem Harcerskiego Kręgu Morskiego przy Chorągwi Podkarpackiej w Rzeszowie, a od 2017 r. członkiem Kręgu Instruktorów i Seniorów SZANIEC im. Aleksandra Kamińskiego przy KH Lublin. Zmarł 16 września 2021 r.

Żyjąc dla innych, dla rodziny, dla licznych przyjaciół, wypełniał swoją harcerską służbę.

Trudno jest nam pogodzić się z myślą, że odszedł ktoś, kogo lubiliśmy, kochaliśmy i szanowali.

Franiu… dołączyłeś do swoich przyjaciół na Wieczną Wartę. Będziemy tęsknić za Tobą.

Miarą wartości człowieka, jest rozmiar pustki, jaką po sobie zostawia. Pustki, która została po Tobie nie zapełni nic i nikt.

Możemy tylko podziękować Bogu, że Byłeś z nami, że mogliśmy uczyć się od Ciebie optymizmu, wytrwałości w harcerskim działaniu. Dla wielu z nas byłeś i pozostaniesz wzorem i autorytetem.

Powtórzę za naszą noblistką:
„ UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ SIĘ IM PŁACI „

Będziemy pamiętać o Tobie Franiu, nie tylko TU i TERAZ.

„Dobry Jezu, a nasz Panie
Daj Mu wieczne spoczywanie”.

Lubelscy Seniorzy ZHP,
Środowisko Harcerskich Żeglarzy i Wodniaków,
hm. Stanisław Dąbrowski
– Prezes Honorowy Lubelskiej Organizacji Wojewódzkiej
Ligi Obrony Kraju

Pochowany 21.09.2021 na cm. parafialnym pw. Św. Józefa w Kraśniku.
Odznaczony m.in. SKZ (1985), Zł. Med. Za Zasługi dla Obronności Kraju (2000), Med. Za Wybitne Zasługi dla Ligi Obrony Kraju (2006), Krzyżem Zasługi dla ZHP (1984), Hon. Odznaka Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego (1978) i innymi.