ZHP Organizacją Pozarządową Roku

8.09.2021 r. podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu została wręczona Nagroda w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatem został Związek Harcerstwa Polskiego.

Krzysztof Gawkowski w swojej laudacji wskazał, „mam zaszczyt i przyjemność opowiedzieć o organizacji z niebywałą historią. Jednej z najstarszych polskich organizacji, która została powołana do życia zaraz, jak odzyskaliśmy niepodległość w 1918 r. Organizacji, która dawała życie, świadomość, otwartość i kształciła pokolenia przez ponad sto lat. Robi to przez cały czas, dzielnie kształtując pokolenia milionów Polaków. Kształtując je i patrząc w przyszłość z wiarą, nadzieją, otwartością, braterstwem przyjaźnią i pracą. Miałem wielką przyjemność sam nosić mundur harcerza. To doświadczenie milionów Polaków. To doświadczenie, które ukształtowało nasze życie. Mam jeszcze wielką przyjemność zapowiedzieć, że ZHP otrzymał olbrzymie światowe wyróżnienie. W roku 2027 w Polsce, pierwszy raz, odbędzie się Skautowe Jamboree. Wydarzenie na miarę największych na świecie spotkań młodych ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy przyjadą do Polski, będzie miało przyjemność, a my będziemy mieli radość, słuchać przedstawicieli młodego i starszego pokolenia. Bo to organizacja, która łączy ponad pokoleniami. Szanowni Państwo ZHP to organizacja, która z przyjemnością nagradza Forum Ekonomiczne w XXX rocznicę swojego istnienia”.

Nagrodę w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego podczas uroczystej Gali odebrał Naczelnik hm. Grzegorz Woźniak wraz ze Skarbnikiem ZHP pwd. Joanną Pawłowską.

Naczelnik, dziękując Radzie Programowej za uhonorowanie Nagrodą Forum Ekonomicznego Związku Harcerstwa Polskiego wskazał, że „to wielki zaszczyt, że możemy dzisiaj w imieniu blisko stu tysięcy zuchen, zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów odebrać Nagrodę Forum Ekonomicznego. To bardzo ważne wyróżnienie jest uhonorowaniem codziennej pracy wielu tysięcy instruktorek i instruktorów harcerskich, drużynowych i przybocznych oraz ich wychowanek i wychowanków. W czasie pandemii kilkanaście tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, ich rodziców i rodzin pełniło harcerską służbę, pomagając potrzebującym. Zawsze jesteśmy gotowi do służby dla Ojczyzny i wyciągamy dłoń do potrzebujących naszej pomocy. [..] Dzisiaj też musimy myśleć o przyszłości. Po stu latach działalności naszej organizacji, ZHP otrzymał nie lada wyróżnienie – organizacji Światowego Jamboree 2027. Już dzisiaj zapraszam wszystkich. To jest wielka szansa dla promocji naszego kraju, naszej Ojczyzny, ZHP. Pięknie dziękuję Kapitule za to wyróżnienie”.

Wyróżnienie Forum Ekonomicznego kategorii Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej jest wręczana co roku. W zeszłych latach otrzymały je takie organizacje jak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Caritas Polska czy Polska Akcja Humanitarna.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów.

(forum-ekonomiczne.pl)