Seniorzy na biwaku

W dniach 21-23 czerwca br. czternaścioro seniorek i seniorów ZHP z Kręgu „Skaut” z Chełma przebywało na biwaku w Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Chorągwi Lubelskiej na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim w Grabniaku nad jez. Rotcze. „Pierwszego dnia wyruszyliśmy nad Jezioro Uściwierz – największe jezioro na tym obszarze. Trudno było do niego dotrzeć, gdyż otaczają go torfowiska. Atrakcyjne jest dla wędkarzy, którzy łowią ryby z pomostów. W drugim dniu uczestnicy wyruszyli na ścieżkę edukacyjną ,,Spławy”. Zbieraliśmy informacje dotyczące drzew, krzewów, roślin zielnych, wodnych i zwierząt, które można spotkać na trasie wędrówki. Dotarliśmy do Jeziora ,,Łukie”, otoczone trzcinami, szuwarami i podmokłymi łąkami, dlatego znaczna część tej ścieżki prowadzi po drewnianych kładkach. Można tutaj spotkać rośliny mięsożerne (8 gat.) i żółwie błotne -występujące tylko na terenie Poleskiego Parku Narodowego. W drodze powrotnej w Starym Załuczu poznaliśmy ścieżkę ornitologiczną ,,Żółwik” urządzoną dla dzieci na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego. Atrakcją tego miejsca jest oczko wodne z żółwiami błotnymi.

Wieczorem podczas harcerskiego ogniska dzieliliśmy się zdobytymi wiadomościami: słownie z elementami pantomimy. Było wesoło!

Dh. hm. Teodozja Szkoda (uczestniczka biwaku) skończyła niedawno 80 lat – z tej okazji członkowie Kręgu ,,Skaut” złożyli Jubilatce okolicznościowe życzenia, wręczyli upominek i bukiet kwiatów. Było harcerskie 100 lat”.

Niespodziankę przygotował dh. Teodozji Wydział Seniorów Głównej Kwatery ZHP przyznając za jej zaangażowanie i dotychczasową wieloletnią pracę w ruchu seniorów – Złotą Lilijkę Seniorów! Wyróżnienie wręczyli druhowie: hm. Stanisław Dąbrowski – z-ca Kierownika Wydziału Seniorów GK ZHP i kierownik Referatu Seniorów Chorągwi Lubelskiej ZHP, hm. Tomasz Sych – Komendant Chorągwi i hm. Edward Nakonieczny – z-ca komendanta i członek Wydziału Seniorów GK. Życzenia złożyła jubilatce także komenda Hufca Chełm z dh. pwd. Elżbietą Rybak – komendantką.

Komendant Chorągwi hm. Tomasz Sych zapoznał zebranych z programowymi planami dla seniorów w ramach obchodów 100-lecia powstania Chorągwi w roku harcerskim 2021/2022. Po ognisku wszyscy spotkali się przy suto zastawionym stole biesiadnym przygotowanym przez Radę Kręgu. W trzecim dniu biwaku korzystaliśmy z kąpieli słonecznej, wodnej i rowerów wodnych. Wracaliśmy do domów wypoczęci, zadowoleni i pełni wrażeń.

hm. Wanda Majewska
hm. Stanisław Dąbrowski