Nowy Sztandar dla Chorągwi Lubelskiej ZHP

UDOSTĘPNIJ
/
814

W niedzielę 23 maja 2021 roku minęło 100 lat od utworzenia Lubelskiej Chorągwi Harcerzy i Lubelskiej Chorągwi Harcerek. Stało się to na mocy Uchwały Naczelnictwa ZHP z dnia 17 marca 1921 roku. Lubelscy harcerze uroczystym apelem na Placu Litewskim w Lublinie zainaugurowali obchody 100-lecia Chorągwi Lubelskiej ZHP, zakończą się one w 2022 roku.

100. rocznica powstania Chorągwi Lubelskich ZHP stała się też okazją do ufundowania nowego Sztandaru dla Chorągwi Lubelskiej ZHP.

Sztandar, który dzisiaj posiadamy sięga swoją historią lat 60-tych XX wieku, przez co jego stan pozostawia wiele do życzenia. Nadszedł czas, aby zajął należne mu miejsce w Muzeum Harcerstwa.

Jesteś lub byłeś instruktorem Chorągwi Lubelskiej ZHP?
Miej udział w tym wspólnym dziele.

Jesteś rodzicem harcerza lub zucha?
Pomóż nam – ten symbol jest dla nas bardzo ważny.

Byłeś harcerzem?
Na pewno pamiętasz swoje zbiórki, biwaki, obozy.

A może życzysz nam dobrze?
Dołóż się do naszego symbolicznego kroku w nowe stulecie.

Sztandar chorągwi jest jej znakiem identyfikacyjnym, symbolem tradycji harcerstwa, miłości do Ojczyzny i idei zawartych w Statucie ZHP. Harcerze otaczają sztandary szacunkiem, oddają im należne honory. Prawo posiadania sztandaru jest przyznawane jednostce organizacyjnej ZHP w drodze szczególnego wyróżnienia oraz w uznaniu jej dorobku i tradycji. Decyzją nr 153/2020 z dnia 10 grudnia 2020 Naczelnik ZHP zatwierdził wzór sztandaru Chorągwi Lubelskiej ZHP.

Jak będzie wyglądał nowy sztandar?

Nowy sztandar Chorągwi Lubelskiej ZHP ma mieć wymiary 125 cm na 125 cm. Obszyty będzie złotymi frędzlami o długości 5 – 6 cm. Drzewce sztandaru zostanie zakończone lilijką. Na prawej stronie na czerwonym tle wyhaftowane będzie srebrną nicią godło państwowe wysokości 45 cm. Na lewej stronie na czerwonym tle wyhaftowany będzie srebrną nicią krzyż harcerski o wysokości 35 cm. Koliście rozmieszczony będzie napis haftowany złotą nicią Związek Harcerstwa Polskiego – wysokość liter 6 cm i nazwa jednostki Chorągiew Lubelska imienia Lotników Polskich – wysokość liter 3 cm. Na stronie lewej pod krzyżem harcerskim i pod napisami, centralnie zostanie umieszczony także kolisty delikatny wzór.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na wyhaftowanie sztandaru, drzewce, gwoździe i gablotę, w której będzie przechowywany. Uroczystość wręczenia sztandaru zaplanowana jest na maj – czerwiec 2022 roku.

Dla darczyńców, którzy zechcą wesprzeć naszą zbiórkę przygotowaliśmy podziękowania:

  • 50 zł (i więcej) – wymienienie na liście darczyńców umieszczonej na naszej stronie internetowej,
  • 100 zł (i więcej) – wymienienie na liście darczyńców umieszczonej na naszej stronie internetowej oraz pisemnie imienne podziękowanie,
  • 200 zł (i więcej) – wymienienie na liście darczyńców umieszczonej na naszej stronie internetowej, pisemnie imienne podziękowanie oraz zaproszenie na uroczystość nadania sztandaru,
  • 500 zł (i więcej) – wymienienie na liście darczyńców umieszczonej na naszej stronie internetowej, pisemnie imienne podziękowanie, zaproszenie na uroczystość nadania sztandaru oraz wbicie podczas uroczystości gwoździa pamiątkowego z grawerem imienia i nazwiska jaki zostanie na stałe na sztandarze (maksymalnie 15 gwoździ)

Środki na sztandar zbieramy za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl